Seminar z Manuelom Gensweinom

21. 2. 2011 1717


Slabo leto je minilo od zadnjega delavnega obiska Švicarja Manuela Gensweina v Sloveniji. Dolgoletni prijatelj, strokovnjak na miljon področjih, je že oktobra lani obljubil, da se na svojih nenehnih poovanjih s tečaja na tečaj, za par dni ustavi tudi pri nas. Moja dolgoletna želja je bila, da tu in tam kak stručko pride k nam in samo za nas, na našem nivoju in po naših željah pripravi seminar, predavanja, skratka učne delavnice, kjer bi lahko delali vsi. Sam sem na njegovih delavnicah in predavanjih že sodeloval, zato poznam njegov način dela, profesionalnost, točnost, zagnanost.

Ideja je padla, sicer Manuel trenira tudi helikopterske ekipe, ki iščejo zasute v snežnih plazovih z lavinsko žolno integrirano v helikopterju in je strokovnjak za usposabljanje za iskanje z RECCO sistemom iz zraka, je bilo še najlaže, da hkrati pripravimo tudi seminar za reševalce.

V četrtek in petek je bil aktiven na Brniku in v zraku,Daunenjacken herren sobota in nedelja pa sta bili predvideni za "zemeljsko" delo. Tokrat so nam nenadne padavine prišle celo prav, saj brez dobre snežne odeje nismo imeli kaj početi. Sobotni dan je bil namenjen vodnikom reševalnih psov, nedelja pa inštruktorjem GRZS.

Ker Manuel prisega na delo v majhnih skupinah, udeležencev pa naj bi bilo po dvajset vsak dan, je bilo v petek popoldan najprej treba izvežbati naše inštruktorje, ki bodo naslednja dva dni vodili posmezne delavnice. Ko je omenil, da za to potrebujemo 2-3 ure, sem takoj vedel, da to pomeni najmanj pet ur trdega dela.

Osredotočili smo se na 6 različnih tem, ki so vsaka posebej pomembne za uspešno in hitro iskanje in reševanje iz snežnega plazu. Posamična in skupinska kontrola žoln, določanje dosega naprave in ugotavljanje položaja zakopane naprave, iskanje več hkrati zasutih s tem, da sta najmanj dva zasuta zelo blizu drug ob drugem, iskanje enega zasutega s pomočjo delavnice "kako pristaja letalo", iskanje zelo globoko zasutih žrtev in odkopavanje, so bile teme, ki smo jih obdelali. Bistvo dobrega izobraževanja je, da je v posamezni skupini malo udeležencev (2-4) in da vsak opravi sam vse naloge. Seveda so bile v vsaki delavnici prikazane še malenkosti, spremembe, novosti, ki so še bolj utemeljile takšno delo in bodo olajšale podajanje naučenega naprej. V veliko pomoč nam je bil tehnični pripomoček, ki simulira oddajanje zasutih naprav in se upravlja na daljavo.

Seminar je potekal od osmih do treh, bil je razgiban, zanimiv in skupna ocena je bila, da moramo s takim delom nadaljevati.

FOTO: VAJE, RECCO

ČLANEK: TEST lavinske žolne

VIDEO: RECCO, vaje 1, vaje 2